Адреса

Светозара Марковића 87, Подгорица

Контакт

(+382) 020 237 796

Емаил

office@studentskidom.com

Историјат

О нама

ЈУ Дом ученика и студената, Подгорица је организована као јавна установа у складу са Законом.

Дјелатност Установе је обезбјеђивање смјештаја и исхране ученика и студената.У установи се остварује и васпитање ученика, у складу са законом.У зависности од потреба ученика и студената, кадровских, финансијских, просторних и других могућности, Установа организује и обезбјеђује основне услове за друштвени, културни, забавни и спортско – рекреативни живот, као и здравствену заштиту ученика и студената.

Поред тога, Установа може обављати и друге дјелатности које доприносе обогаћивању и унапређивању дјелатности уписане у Централни регистар, а које се уобичајено обављају уз ту дјелатност, у циљу потпуног искоришћавања капацитета Установе и подизања нивоа стандарда ученика и студената.

Организација


ЈУ Дом ученика и студената,Подгорица је организован као јединствена установа која у свом саставу има секторе

Стручни органи

У Установи се образују стручни органи: Стручно вијеће и други стручни органи у складу са Статутом.

Таке А Тоур

Студентски и ученички домови су позиционирани у близини факултета, средњих школа, што студентима знатно олакшава превоз до свог факултета. Развојем и изградњом главном града студентски и ученички домови су сада у непосредној близини већине заначајних објеката.

Плави двор

Године 1997. завршен је објекат "Плави Двор" на локацији ул. Светозара Марковића број 87, капацитета 132 лежаја. Садржи 6 једнокреветних соба, 18 двокреветних, 22 трокреветне и 6 апартмана са савремено опремљеним инвентаром.



Нови студентски дом Фаза И

И фаза Новог студентско дома саграђена је 1974 год. Налази се у насељу Крушевац,ул Цетињски пут бб у непосредној близини Универзитета и Ректората Црне Горе. Структуру И фазе Новог студентског дома чини 90 апартмана са укупно 350 мјеста.

Нови студентски дом Фаза ИИ

Објекат ИИ фазе Новог дома, налази се на локацији насеље Крушевац и званично је почео са радом 1978. године. Капацитет овог објекта је 516 мјеста, а објекта посједује 180 соба, од чега је 168 трокревених и 12 једнокреветних соба.

Радимо напорно како бисмо ученицима и студентима образовање учинили пријатнијим

Историјат ЈУ Дом ученика и студената у Подгорици

Иако је прије другог свјетског рата у Црној Гори, дакле и у Подгорици, било низ трговачких, учитељских и грађанских школа (Гимназија), те се сходно томе морало бринути о колективном смјештају тадашњих ученика, може се рећи да истински историјат ђачких, а посебно студентских домова у Подгорици почиње тек од средине шездесетих година прошлог вијека.

Први послијератни ученички дом основан је 1946 године и налазио се у објекту поред данашње Основне школе „Саво Пејановић“. Након шест година, дакле 1952 године просторије тадашњег Дома ученика стручних школа, како је гласио званични назив ђачког дома у Подгорици, премјештају се у павиљоне у улици „Илије Милачића 79“, поред данашње Економске школе.

Ови павиљони нијесу намјенски прављени за потребе ђачког стандарда. Куриозитет је да су их за потребе тадашњих власти изградили њемачки заробљеници. Овај Дом је имао 182 мјеста и доста скромне услове живота и рада. Смјештај је био интернатски, дакле по 20 и више ученика у соби. Живот у Дому био је организован по начелима ондашњег социјалистичког васпитања и образовања омладине.

Како се Подгорица развијала и расла повећавале су се и њене потребе, са стручњацима разних профила.

Одлуком Економског факултета 9. децембра 1960. године у главном граду Црне Горе оснива се први студентски дом

Први студентски дом у Подгорици налазио се у улици „Светозара Марковића“ бр. 87. гдје и данас смјештен један, додуше мањи дио студената и ученика.

Са формирањем Универзитета „Вељко Влаховић“ односно данашењег Универзитета Црне Горе, створила се потреба да се због повећаног прилива студената формира још један студентски дом у Подгорици, што је и учињено изградњом двије фазе Новог студентског дома са управном зградом и централном кухињом у насељу „Крушевац бб“.

Прва фаза Новог студентског дома стављена је у употребу шк.1975/76. год. иако је изграђена годину дана раније, док је друга фаза усељена знатно касније. У првој фази је смјештено око 350, а у другој око 540 студената.

Скупштина Републике Црне Горе као оснивач је 1991. Године извршила трансформацију у ЈУ Дом ученика и студената-Подгорица.

Нови програми – сталне активности

 

ЈУ Дом ученика и студената- Подгорица је систем који у складу са позитивним прописима Статутом и плановима обезбеђује смјештај и исхрану али и неопходне услове за спортске, едукативне, културно-забавне и друге садржаје примјерене студентској популацији.

У сталној комуникацији са студентима, преко њихових представника у разним тијелима установе па и у органу управљања, настојали смо да са посебним сензибилитетом уважимо реалне потребе студената који намећу цивилизацијски трендови, (кабловска телевизија, бесплатан присуп интернету, уредјене и прилагођене читаоне, библиотека, заједнички садржаји.

У том смислу , у складу са могућностима, предузето је низ активности како би у нашим објектима створили пријатан амбијент за боравак, учење и ванстудијске активности за преко 3000 наших корисника.

Динамичан развој у досадашњем периоду у сарадњи са Владом Црне Горе, ресорним Министарством за просвјету а у оквирима финансијских могућности, требало је стално унапређивати, па смо као и јасни и дугорочни облик сарадње између јавног и приватног сектора дали значајан допринос конституисању и почетку рада првог јавно-приватно партнерства- Студентског дома који показује оправданост и подизање нивоа студентског стандарда.

Најзначајније активности у задњих неколико година су: препројектовање и реконструкцију Студентских домова на локацији – насеље „Крушевац„.

Јавна установа је са Министарством просвјете, уз финансијску подршку Свејтске банке и Европске банке за обнову и развој, осим адаптације и реконструкције простора, вододовода, топловода и електро-инсталација, извршила и замјену дијела комплетног намјештаја и осталих заједничких садржаја, што ниво стандарда ових домова чини знатно бољим и садржајнијим.

Простори кухиње, централни магацин са прилазним рампама, студентски клубови, библиотека са више читаоница су такође значајно реконтруисани и адаптирани, већином опремљени са најсавременијом информационом опремом, новом урађеном климатизацијом и вентилацијом и тако су прилагођени најсавременијим захтјевима становања.

Систем гријања је допројектован, па је у протеклом периоду уређена реконструкција постојећег система и изграђен додатни систем за гријање и топлу санитарну воду.

За систем гријања топле воде постављени су нови електрични котлови, што ће уз наредне активности доградње система за гријање значајно унаприједити ниво становања и услуга.

На локацији ученичких и студентских домова у улици „Светозара Марковића“, такође су сви простори значајно унапријеђени, па је „Плави двор“, Ученички дом, Стари студентски дом, кухиње,клубови, читаоне и заједнички простори такође адаптирани реконструисани. У кухињи и клубовима је замијењен дио опреме инсталирањем најсавременијих уређаја неопходних за процес рада и производње.

 

Јавна установа ће у наредном периоду развијати информациони систем са централним Рачунарским центром и функционисањем информационог система, видео наѕоре и заштиту објекта и људи, уз стално унапређење и усклађивање са Агенцијом за заштиту личних података и вршитит усаглашавање са позитивним законским рјешењима.

Угоститељство и исхрана је дио јединственог система ЈУ, са основним задатком исхране уценика и студената станара дома, укљуцујуци и приватни дом, уценика и студената а нијесу у дому, уценике три ресурсна центра, као и за студенте у запослене на Универзитету кроз допунске угоститељске садрзаје.

У Сектору исхране је запослен одговарајући број изврсилаца, распоредених цјелодневно и свакодневно у велики број организационих јединица, сходно Правилнику о систематизацији послова и радних задатака.

Сви процесу рада су обухвацени јединственим електронским системом, који у потпуности обезбедује доступност благовремене информације, не само менаѕменту ЈУ вец и насим корисницима, као и осталим субјектима задузеним за працење рада и пословања.

Ради се о великом и слозеном систему који свакодневно и цјелодневно врси припрему хране за око 3500 уценика И студената, водеци перманентно рацуна о безбједности хране. То изискује максималну ангазованост не само запослених у ЈУ, вец и свих добављаца.

Цијенеци да се ради о привредној дјелатности цији квалитет директно зависи од људског фактора, Ј У је улозила максимум у сталном побољсању образовања запослених. Дакле, у Сектор исхране су заступљене највисе струцне квалификације из угоститељства и хотелијерства. И пред тога ангазована су два технолога -нутриционисти.

Успостављен је систем званицног пријављивања свих потреба системом јавних набавки, одрзавању опреме и објеката, комисијског працења и састављања извјестаја о изврсеној набавци или обављеном послу.

Сва плацања за основни стандард уценицима и студентима организован је на лицу мјеста ципованим картицама, као и могуцност електронске провјере, не само стања на рацуну картце корисника, вец и увид у све реализације и утроске намирница, уз могуцност провјере квантитета јела на линијама за самопослузивање и фискалним касама.

Дакле, у обављању дјелатности утврдене законом, Сектор исхране ствара студентима повољне услове за образовање, развој и нормални боравак у колективном центру. Исхрана је организована И прилагодена свим уце.иицима И студентима, без обзира на вјерску припадност, или навику. Такоде имарно сталну сарадњу са представницима студентских комисија за исхрану укљуцујуци и представнике исламске заједнице.

Стална је ангазованост на побољсању опремања насих објеката савременом опремом, која мозе да адекватно одговори савременим захтјевима корисника а и све захтјевнијим медународним стандардима са становиста безбједности хране.

Завршене су активности на инплементацији ХАЦЦП система. Поред основне безбједности исхране то има за циљ допринис подизању свијести запослених о неопходности уводења позитивних хигијенских навика.

 

ХАЦЦП или „Анализа опасности и критицне контролне тацке“, представља системски превентивни приступ којим се осигурава безбједност хране. ХАЦЦП се темељи на идентификацији и анализи специфицних опасности по здравље крајњег корисника и утврфиивању превентивних мјера у производњи и промету хране којима се ризик уклања, или своди на прихватљиву мјеру. Овај систем се заснова на превентиви и уграден је документовано у цио производни процес, сто подразумијева максималну обуку и посвеценост свих запослених у ЈУ односно свих добављаца намирница који су инаце условљени посједовањем ХАЦЦП сертификата.

Информациони систем са рачунским центром, видео наѕор за заштиту објеката и људи треба стално одржавати и дограђивати и нормативно и обезбеђењем најсавременије опреме, што је неопходан предуслов за квалитетнији живот и рад.

Покривеност ових простора за живот и рад студената квалитетним интернет сигналом је основ за живот и рад ученика и студената као и запослених у ЈУ, који са добрим протоком сигнала могу несметано да раде и да увезују процес рада.

 

Студенти и ученици приступ на интернет треба да имају 24 х дневно и све базе односно апликације информативног система перманентно треба дограђивати новим сегментима који омогућавају лакши рад и већу ефикасност.

У претходној години инсталирана је високо перформантна безична интернет инфраструктура тако да студент, сада са сваке локације гдје бораве (соба, читаоница, студентски ресторани, заједнички простори), имају могућност константног приступа едукационим садржајима и порталима на својим факултетима и бити у корак са сличним институцијама широм свијета.

Овим и сличним активностима омогућавамо нашим студентима да прате свјетске трендове у којима је Е-леарнинг препознат као начин континуиране комуникације са факутетима и предавачима и изворима едукативних садржаја, прије свега електронским библиотекама и базама знања. Отварили смо могућност сталног контакта и размјене искустава са колегама из других региона који похадјају сличне образовне институције и науцне установе.

Развој установе је резултат анализе досадашњих резултата с једне стране и планирања развојних приоритета с друге стране, у жељи да останемо престижна установа у систему образовања, чији је императив континуитет у унапређењу васпитно образовног рада и стално подизање нивоа ученичког и студентског стандарда.

То је изазов који захтијева тимски рад и ангажовање свих запослених у континуираном стваралачком процесу који се заснива на сталном истраживању и препознавању потреба наших корисника и испуњавању стандарда савременог пословања.

Новости

Упознајте се са актуелностима

Контакт

Пишите нам или нас позовите

ЈУ Дом ученика и студената Подгорица