ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ
Дом је васпитно-образовна установа веома сложене и друштвено важне дјелатности; обезбједјивање смјештаја и исхране ученика и студената ,васпитање ученика,организује и обезбједјује основне услове за друштвени, културни, забавни и спортско-рекреативни живот, као и здраствену заштиту ученика.
Зато,запослени морају остварити висок степен професионализма и моралне одговорности и поштовати пословна,професионална и етичка правила.
- Циљ доношења Етичког кодекса је утврђивање обавезе промовисања етичког понашања и стварање амбијента који запосленима пружа лични и професионални углед.
- Намјера доношења овог Кодекса није утврђивање никаквих нових независних правила о радним обавезама, већ систематизовање оних који произлазе из постојећег Етичког кодекса (који се односио само на васпитни сектор), законодавства или других аката и прописа.
- Приказана правила запослени требају да усвоје као лична начела и личне критеријуме понашања.
- Усвајање датих правила утиче на углед и положај Дома у пословном окружењу и широј локалној заједници.
- Ова етичка правила се примјењују у међусобним односима запослених, у односу према правним и физичким лицима, према корисницима услуга-ученицима и студентима, грађанима.
ЕТИЧКИ ОДНОС ЗАПОСЛЕНИХ ПРЕМА ПРОФЕСИЈИ – ЗАШТИТА ЛИЧНОГ УГЛЕДА И УГЛЕДА ДОМА
У обављању послова и радних задатака запослени се мора одговорно односити.
- Одговорност подразумијева да се придржава, стално показује и доказује логику професије, професионалне стандарде и прописане нормативе (првенствено у сектору исхране и угоститељства, техничком, сектору за економске и финансијске послове, правном и васпитном сектору).
- Одговорност према раду подразумијева и истину, тачност, поштење, поштовање људске личности, одбацивање дискриминације, дисциплину и рационалност.
- Запослени треба бити обзиран према потребама корисника услуга(ученицима и студентима), стално надгледати, процјењивати, побољшавати и контролисати извршење услуга, технологију и поступке и циљу пружања квалитета и сигурности на сваком поједином дијелу радних сектора.
- Запослени треба да воде рачуна о свом физичком и менталном здрављу, друштвеној одговорности у обављању свог посла.
- Запослени(васпитачи и остали којима професија налаже) су дужни да се професионално усавршавају и развијају и да подржавају све акције и програме унапредјења своје професије.
- Запослени треба да поштују образовну политику државе,примјењују законе и прописе који нијесу у сукобу са Етичким кодексом.
- Запослени не смије намјерно да погрешно протумачи усвојену образовну политику,независно од свог неслагања и евентуално другачијег личног мишљења.
- Запослени треба да рационално и уз ваљане доказе располаже фондовима који су му повјерени на располагање или управљање.
- Запослени треба да воде рачуна о облачењу и личној хигијени. Одјећа треба да буде чиста, уредна и прикладна.
- Запослени треба да воде рачуна о свом понашању и изван Дома. Њихово понашање треба да буде узорно и достојанствено.
- Понашањем на јавном мјесту запослени пазе да не умање углед Дома, лични углед и повјерење ученика и студената, пословних партнера и грађана.
ЕТИЧКИ ОДНОС ЗАПОСЛЕНИХ ПРЕМА КОРИСНИЦИМА УСЛУГА (УЧЕНИЦИМА И СТУДЕНТИМА), ГРАЂАНИМА
Запослено лице у односу према ученицима, студентима, грађанима, поступа професионално, непристрасно, стручно и савјесно
- Запослено лице (васпитачи) имају обавезу да помогну родитељима у васпитавању њихове дјеце и развијању пожељних карактерних особина.
- Запослено лице (васпитачи) треба да подстичу ученике да стичу знања и да развијају своју моралну културу, односно да их подстичу да разликују добро од зла, јер за ученика је подједнако важна и моћ знања и моћ савјета (морално понашање).
- Запослени (васпитачи), су дужни да помогну ученицима да прихвате грађанске вриједности и да се по њима понашају. Те вриједности су марљивост,одговорност,сарадња и приврженост. Изузетно је значајно и поштовање закона, људског живота, других људи и себе самих.
- Запослени треба да се према сваком ученику (студенту) односи пажљиво и објективно у рјешавању сукоба и у примјени дисциплинских мјера.
- Запослени, треба да са ученицима-студентима успостави однос повјерења, уважавања и толеранције (стрпљења и прихватања разлика).
- Запослени, не треба да намјерно доведе ученика,студента у непријатност-исмијавањем, неприличним гласом, одавањем личних података или на било који други начин.
- Запослени (посебно у васпитном,сектору исхране и техничком сектору), треба да предузме све дозвољене мјере да заштити ученика-студента од свих околности које би могле бити штетне по учење,здравље и безбједност.
- Запослени,(посебно у васпитном , сектору схране,техничком сектору) треба да узима у обзир мишљења и процјене ученика –студента о свом раду, у циљу унапређивања квалитета услуга које ученици добијају.
- Запослени требају да прате највише стандарде комуницирања и лијепог опхођења у контакту са ученицима,студентима,корисницима услуга и грађанима, па им је потребно пружити правовремену, одговарајућу, тачну и разумљиву информацију.
- Запослени поступа једнако према свим корисницима услуга( ученицима и студентима), гостима, добављачима без дискриминације или повлашћивања на основу старости, националности, етничке или социјалне припадности, језичног и расног поријекла, политичких или вјерских увјерења, инвалидности, образовања, социјалног положаја, пола, или на било којој другој основи.
- Запослени поступа с посебном пажњом према особама с инвалидитетом и другим особама с посебним потребама.
МЕЂУСОБНИ ОДНОСИ ЗАПОСЛЕНИХ
Професија запослених налаже да се у Дому успостављају колегијални односи, засновани на међусобном уважавању, правичности и равноправности.
Међусобни односи запослених и њихова комуникација темеље се на узајамном поштовању, повјерењу, сарадњи, одговорности, стрпљењу и колегијалности.
Без свега наведеног није могуће стварање атмосфере која омогућава постизање изврсних пословних резултата.
- Запослени не треба да омета друге запослене у обављању њихових послова и радних задатака.
- Запослени, своја професионална знања и вјештине морају несебично преносити, међусобно размјењивати мишљења и информације о појединим стручним питањима, због квалитетнијег и ефикаснијег обављања постављених радних задатака.
- Запослени не треба да открива повјерљиве и приватне информације о колегиницама и колегама у колико то не налаже закон.
- Запослени не треба да даје нетачне податке о колегиницама и колегама.
- Запослени је дужан да поштује слободно мишљење и слободан избор својих колегиница и колега, а који не доводи у питање интересе ученика(студената), принципе и етику професије.
- Запослени треба да покаже демократску и грађанску зрелост у односу на своје колеге и колегинице у ситуацијама када се над њима врши присила, пријетња или насиље по било ком основу (идеолошком, партијском).
ЕТИКЧИ ОДНОС ЗАПОСЛЕНИХ ПРЕМА РОДИТЕЉИМА И ДРУШТВЕНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ
Запослени морају да користе највише стандарде комуницирања и лијепог опхођења у контакту са родитељима и друштвеној заједници, јер им је потребно пружити правовремену, одговарајућу, тачну и разумљиву информацију.
- Запослени (посебно васпитачи), су дужни да утичу на подизање свијести родитеља о вриједности образовања и колективног живота за њихову дјецу.
- Запослени су обавезни да се потруде да разумију и поштују посебне вриједности, традицију и обичаје различитих култура из којих долазе и у којима живе њихови ученици(студенти).
- Запослени, треба да помогну колико могу и разумију родитеље ученика-студента који имају проблеме изазване сиромаштвом, незапосленошћу или трагедијама које су их задесиле.
- Запослени учествују у друштвеном животу као и сви грађани, али су дужни да свој лични ангажман ускладе са обавезама према ученицима(студентима), интересима установе у којој су запослени, не злоупотријебивши свој статус и ауторитет ради остваривања личних интереса.
ЗАБРАНА КОНЗУМИРАЊА АЛКОХОЛА
Најстроже се забрањује конзумирање алкохола прије и за вријеме радног времена.
ЈАВНИ НАСТУПИ ЗАПОСЛЕНИХ
Рад и понашање запослених у Дому, директно утиче на перцепцију јавности о Дому, на његов васпитни, тржишни положај, резултате пословања и разумијевање стратешких циљева и укупне пословне политике.
У свим облицима јавних наступа и дјеловања у којима представља Дом, запослени износи ставове Дома, у складу с прописима, добијеним овлашћењима, стручним знањем и одредбама овог Кодекса.
КОНФЛИКТ ИНТЕРЕСА
У циљу избјегавања конфликта интереса у вршењу послова, запослени у Дому дужан је да:
- се упозна са евентуално могућим или стварним конфликтом интереса;
- предузме потребне радње за избјегавање конфликта интереса;
- упозна директора,односно претпостављеног ,са евентуално могућим или стварним конфликтом интереса и у писаној форми наведе природу,карактеристике и обим конфликта интереса;
- захтијева да буде ослободјен вршења послова из којих може настати конфликт интереса,као и одговорности,уколико није ослободјен вршења тих послова;
- поступи по одлуци Директора,односно претпостављеног ,којом га изузима од вршења послова из којих може настати конфликт интереса.
Запослени не смије захтијевати, а дужан је одбити пријем поклона, неприкладних понуда, свих повластица и привилегија за себе, чланове своје породице и за друга правна и физичка лица са којима је у пријатељској или другој посебној вези, што би могло утицати на његову непристрасност у вршењу послова, или би се могло сматрати наградом у вези са вршењем послова.
Од овога су изузети поклони мање тржишне вриједности и који изражавају конвенционалну гостољубивост.
ЉУДСКА ПРАВА, РАД НА СИГУРАН НАЧИН И ЗАШТИТА ОКОЛИНЕ
Заштита људских права, здравља, сигурности и околине трајна су одговорност, приоритет и дио свих пословних процеса Дома.
Дом обезбједјује запосленима и другим особама које се налазе у радним просторима, сигурно и здраво радно окружење, те континуирано проводи едукацију и подстиче свијест о одговорности према очувању природне околине, сигурности на раду и бризи о здрављу.
УПОЗНАВАЊЕ НОВИХ ЗАПОСЛЕНИХ ЛИЦА СА ЕТИЧКИМ КОДЕКСОМ
Сви запослени који се примају на рад у Дому дужни су се упознати са одредбама овог Кодекса.
Кодекс се даје новим запосленим лицима на увид приликом доласка у Дому.
ЕТИЧКИ ОДБОР
О примјени Етичког кодекса ће се старати Етички одбор састављен од три члана који ће бити именовани посебним актом донијетим од стране директора ЈУ Дом ученика и студената.
Етички одбор указује на значај поштовања одредби Етичког кодекса у циљу стварања позитивног етоса установе и очувања угледа професије.
Етички одбор указује на кршење одредби Етичког кодекса и кроз непосредан контакт препоручује поступке за превазилажење насталих ситуација.
ЈАВНОСТ ЕТИЧКОГ КОДЕКСА
Етички кодекс треба да буде доступан свим запосленима у Дому, студентима, ученицима, родитељима и локалној заједници у којој се налази.
Етички кодекс се истиче на огласној табли ЈУ Дом ученика и студената и на wеб-сајту ЈУ.
Етички кодекс ступа на снагу даном објављивања на огласној табли Дома.
Ступањем на снагу овог Етичког кодекса, престаје да важи Етички кодекс бр. 597/2 донешен дана 20. фебруара 2013. године.
Датум: 09. јул 2018. године
Предсједник управног одбора
Добрашин Лалевић